P.O. Drawer 140, 100 Central Circle

Low Moor, VA  24457

 

 

 

TO:                  Eugene P. Kotulka, Division Superintendent

Alleghany County Public Schools

 

FROM:             Fred C. Vaughan, Jr., Director of Human Resources & Pupil Personnel

 

DATE:              April 4, 2018

 

SUBJECT:        PERSONNEL AGENDA – April 16, 2018 School Board Meeting

 

APPOINTMENTS:

Returning Certified and Classified Recommendations – see attached – Renee Samuelson license renewal complete

 

Margaret H. Clark – Math Teacher – Alleghany High School – To replace Grace Acevedo-Rivera – effective July 1, 2018

 

Adrienne D. Young – Testing Technology Resource Teacher (TTRT) – Alleghany High School – 210 Day Contract  – to replace Ronald Dean – effective July 1, 2018

 

Samantha L. Gray – Science Teacher – Clifton Middle School – to replace Amanda Sargent – effective July 1, 2018

 

RETIREMENT:

Donna S. Loan – Title I Teacher – Callaghan Elementary School - effective June 30, 2018

 

NON-RENEW:

Nicole E. Shifflett – Teacher Assistant – Callaghan Elementary School and Alleghany High School – effective June 30, 2018

 

Daphne P. Livesay – Teacher Assistant – Alleghany High School – effective June 30, 2018

 

Lisa G. Taliaferro – Teacher Assistant – Sharon Elementary School – effective June 30, 2018

 

PERSONNEL ADDENDUM – April 16, 2018

 

APPOINTMENTS:

Summer School – see attached

ESY Service Providers – see attached

 

Laurel H. Bradley – Teacher – Mountain View Elementary School – to replace Heather Eggleston – effective July 1, 2018

 

Tristan T. Puckett – Chemistry Teacher – Alleghany High School – to replace Emily Muterspaugh – effective July 1, 2018

 

Victoria L. Paxton – School Secretary/Receptionist – Clifton Middle School – to replace Karen Mays – effective April 17, 2018

 

Summer Paint Crew:

Jerry O’Rourke – Lead Painter

Stephen Hodges

Wayne Crawford

Bernard Jeffries

Michael Isbell

Norval Campbell

Willis Fields

Debra Prior

 

Substitute Cafeteria:

Tabetha L. Bickford

 

TRANSFERS:

Cassandra D. Brookman – Regular Education Teacher to Special Education Teacher – Callaghan Elementary School to replace Robert Shaw – effective 2018-2019 school year

 

Nancy E. Perrine – Reading Specialist to Title I Teacher – Callaghan Elementary School to replace Donna Loan – effective 2018-2019 school year

 

Bailey K. Cahn – Special Education Teacher – Clifton Middle School – to Regular Education Teacher at Callaghan Elementary School to replace Cassandra Brookman – effective 2018-2019 school year

 

RESIGNATIONS:

 

EXTRA-CURRICULAR FOR 2018-2019:

Sadie J. Dickson – JV Cheerleading Co-Coach – Alleghany High School

Bailey K. Cahn – JV Cheerleading Co-Coach – Alleghany High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CERTIFIED RECOMMENDATIONS

2018-2019

 

TEACHERS

CONTINUING CONTRACT

Jackie

Almarode

Heather

Eggleston

Patricia

Anderson

Joleen

Feazell

Jose

Aragones

Cynthia

Ferris

Kristen

Asma

Christina

Fields

Jeremy

Bartley

Kimberly

Fix

Charlee

Bland

Cynthia

Fox

Lisa

Boothe

Stacey

Gibson

Kelly

Bostic

Grace

Hanna

Corey

Bowles  

Lisa

Hansford

Cassandra

Brookman

Jill

Harlow

Edna

Bryant

Stephanie

Harmon

Lisa

Bryant

Honor

Hartsfield

Elizabeth

Buchanan

Garlynda

Haynes

Tracie

Buchanan

Gavin

Haynes

Gary

Burdette, Jr.

Cynthia

Helmintoller-Quantz

Jennifer

Burton

Judith

Hensley

Susan

Byer

Stephen

Hodges

Sharon

Campbell

Phaedra

Honts

Liza

Carroll

Courtney

Horner

Marlene

Chapman

Sonya

Howell

Carol

Claytor

Lynette

Huffman

Tangelia

Cline

Stephanie

Hutchison

Joshua

Craft

Michael

Isbell

Krista

Craft

Toni

Jackson

Tammy

Crane

Rebecca

Johnson

Thomas

Crawford

Karen

Johnson-Hopkins

Kathryn

Crutchfield

Tonya

Jones

Seth

Davis

Corrainea

Kaebisch

Mary

Dellinger

Lisa

Kinkead

Lori

Dressler

Charles

Leitch

Catherine

Drummer

Christina

Linsin

Candice

Dupoise

Jennifer

Lodge

Susan

Lynch

Joseph

Mayes

Gina

Middleton

Cristi

Miller

Jerry

Morgan

Elisabeth

Thompson

Mary Ann

Morris

Michelle

Timbrook

Sandy

Moss

Robert

Tucker

Brandy

Moye

Nancy

Turkewitz

Melanie

Mullineaux

Jessi

Turner

Howard

Nicely

Deborah

Umstead

Michelle

Nicely

Robert

Umstead

Renada

Nicely

Michelle

Via

Avery

Nipper

Rosanne

West

Tracey

O'Connor

Lindsay

Westervelt

Angela

Perdue-Isbell

Winnett

Whitaker

Mary

Persinger

Susan

Whitaker-Clonch

Jenny

Phillips

Catherine

Williams

Connie

Puckett

Crystal

Wimmer

Sharon

Puffenbarger

George

Wood

Michelle

Reid

Kenneth

Wright

Deborah

Rose

Tammy

Wright

Lorri

Saville

Lynne

Seldomridge

Teresa

Ellison - Part Time  - .5 FTE

Teresa

Shepard

Sharon

Shreve

NOT RECOMMENDED

UNTIL LICENSE RENEWED

Victoria

Simmons

Zach

Mahler

Margaret

Sizemore

Drek

Moore

Samantha

Smith

Melissa

Nicely

Suzanne

Smith

Renee

Samuelsen

Katherine

Spinks

Patricia

Sprague

PROBATIONARY TO

CONTINUING CONTRACT

Amanda

Sprouse

Willis

Fields

Julie

Stanley

Linda

Liptrap

Anna

Tallman

John

Persinger

Heather

Terrell

Kaarn

Thomas

TEACHERS

PROBATIONARY

Kimberly

Adams

Esther

Allman

Christine

Arrington

Joseph

Austin

Paige

Bradley

Seth

Bradley

Alexander

Brigham

Bailey

Cahn

Andrea

Camper

Madison

Carter

Lucas

Conner

Pamela

Dager

Sadie

Dickson

Andrea

Douglas

Ann

Dujardin

Shannon

Fogus

Erin

Gilbert

Amanda

Grimm

Joshua

Hagy

Victoria

Hayslett

Madison

Lucas

Cynthia

Maccentelli

Amanda

McNabb

Mallory

Nicely

Julia

Ormandy

Greg

Perdue

Nancy

Perrine

Lucrecia

Polo

George

Saunders

Cynthia

Solak

Jennifer

Taylor

Dee Ann

Tickner

Kristen

Tyree

David

Vanderford

Angela

Wilhelm

Tami

Zirkle

 

 

CLASSIFIED RECOMMENDATIONS

2018-2019

 

 

ADMINISTRATIVE ASSISTANTS

TEACHER ASSISTANTS

Brenda

Bartocci

Donna

Austin

Maureen Joy

Varner

Lorie

Bess

Anita

Bird

Crystal

Vess

Deborah

Henderson

Karen

Bradley

Teresa

Vess

Cathy

Leitch

Kathy

Brown

Teresa

Weikle

Carolyn

O'Connor

Rebecca

Burgess

Dreama

Woodard

Jewel

Tincher

Anneke

Burris

Ann

Woodward

Lori

Tolley

Jackleen

Butler

Teressa

Calvert

TRANSITION EMPLOYMENT SPECIALIST

Linda

Cartwright

Cheryl

Brown

Melissa

Church

Cynthia

Crowder

TECHNOLOGY DEPARTMENT

SECRETARIES

Andrew

Glisson

Matthew

Paxton

Devone

Bess

Diana

Higgins

Joseph

Stull

Melissa

Borduas

Pam

Hirt

Melisa

Crizer

Christine

Hosey

SUPERVISOR OF MAINTENANCE/TRANSPORTATION

Roberta

Crizer

Lorrie

Humphreys

Benjamin

Truett

Teresa

Gibson

Mark

Jefferson

Elizabeth

Hampton

Angela

Jones

TRANSPORTATION MANAGER

Melanie

Hartman

Sharon

McCaleb

Marion

Nicely

Brenda

Muterspaugh

Alisa

Morgan

Lydia

Nicely

Tracy

Nicely

MAINTENANCE

Rachelle

Nicely

Mary H.

Persinger

Richard

Bradshaw

Paula

Thurston

Teresa

Reed

Charles

Fornwalt, II

Ashley

Rumfelt

Brian

Johnson

NURSES

Melanie

Schell

Michael

Ratliff

Lisa

Botkins

Tracy

Shinault

James

Urban

Susan

Fey

Cynthia

Sites

Donna

Harris

Terri

Slate

BUS MAINTENANCE

Sharon

Robertson

Catherine

Smith

Devan

Bess

Kristin

Vass

Mark

Hubbard

D. Errol

Moats

NURSE COORDINATOR

Leslie

Downer

CUSTODIANS

CAFETERIA

BUS DRIVERS

Darlene

Brown

Gina

Adkins

Lynn

Agee

Edith

Sizemore

Steven

Craft

Debra

Buckner

Theresa

Ailstock

Stanley

Sizemore

Paul

Golden, Jr.

Gail

Craft

Tabetha

Bickford

Marlene

Smith

Bruce

Greene

Roxanna

Curtis

William

Biggs

Beverly

Stogdale

Crystal

Hamilton

Ellen

Fridley

George

Bowman

Jessica

Tornatore

Rick

Hartman

Leona

Horton

Deloris

Broughman

Steven

Tremblay

Ronnie

Humphries

Ellen

Jones

Roger

Byer

Teresa

Urban

Jeffrey

Irvine

Sue

Nicely

Victoria

Callahan

Tawnya

West

Ernest

Jones

Darlene

Oyler

Toni

Deaton

Jeff

Wolfe

Timothy

Lewis

Tracey

Thompson

Theresa

Goldberg

Scott

Wolfe

Robert

Long

Sherry

Wolfe

James

Hallet

Jayson

Lowden

Charles

Harlow, III

Keith

McCoy

PART-TIME CAFETERIA

D. Michelle

Harris

Debra

Palmer

Melissa

Carr

Bron

Hendrickson

Debra

Prior

Alice

Deel

Mary

Johnson

Belinda

Ramsey

Angela

Garcia

Virginia

Lekan

BUS ATTENDANT

John

Romanello, Jr.

Jennifer

Hepler

Edward

Mansfield

Janet

Anglin

Shelldon

Shue

Virginia

Irvine

Nathan

Manspile

Janice

Coffee

Glenn

Simmons

Deborah

Jeffries

Deborah

Michie

Brenda

Daniels

Elizabeth

Simpson

Joy

Knick

Johnny

Miller

Danny

Little

Emmett

Smith, Jr.

Joanna

Masters

Deborah

Nicely

Darrel

Tucker

Jessica

Nicely

Pamela

Nicely

Mary

Tucker

Teresa

Osborne

Zellie

Presley

PART-TIME CUSTODIANS

CAFETERIA MANAGER

Franklin

Ratlilff

Jacqueline

Brown

Violet P

Paxton

Frances

Rollison

Norvall

Campbell

Kathleen

Sexton

Bernard

Jeffries

Patricia

Shifflett

 

 

 

 

 

P.O. Drawer 140, 100 Central Circle

Low Moor, Virginia 24457

Office (540) 863-1800

 

 

 

TO:              Mr. Fred C. Vaughan, Jr., Director of Human Resources and Pupil Personnel

 

FROM:         Mary Jane Mutispaugh, Director of Instruction

 

DATE:          April 16, 2018

 

SUBJECT:    Staffing Recommendations for Summer School

 

 

Attached is the final staffing list for the remedial summer school program.  These recommendations are based upon projected enrollment at this time.  Employees understand that employment is contingent upon enrollment.  The dates for this program are May 29-June 21, 2018 and June 25-July 19, 2018.  Any staff not needed for summer school will automatically be placed on the substitute list for the program.

 

 


 

Alleghany County Public Schools

Staffing Plan Summer School 2018

 

MVES

Teachers:

Bailey Cahn

Lori Dressler

Lynette Huffman

Vickie Simmons

 

Classroom Assistants                                      Nurse: 

Dreama Woodard (Computer Lab)

Melanie Schell (if needed)

                             

 

 

CMS

Teachers:

Tangie Dressler Cline                            Andrea Camper

Tina Fields                                            Lisa Hansford

Nancy Perrine

 

 

 

AHS

Teachers:

Seth Davis                                            Mallory Nicely

Karen Hopkins                                      Patti Sprague

Katherine Spinks

 

Dual Enrollment Instructors:  Jose Aragones and Jackie Almarode

 

 

Bus Drivers

Jim Hallet

Teresa Urban

Debbie Michie        

Pamela Nicely

Tawnya West

Steve Tremblay-SAC

Jan Coffey-SAC aide

Virginia Lekan-Rivermont

Janet Anglin-Rivermont aide

 

 

 

 

 

 

P.O. Drawer 140, 100 Central Circle

Low Moor, VA  24457

 

 

 

Date:            Friday, April 13, 2018

 

To:               Mary Jane Mutispaugh, Director of Instruction

Fred C. Vaughan, Director of Human Resources and Pupil Personnel

                   

From:           Elizabeth V. Heath, Ph. D., Director of Special Education

 

Subject:        ESY Service Provider Recommendations

 

I would like to make the following recommendations for employment for provision of Extended School Year Services during the Summer of 2018.

 

Corrainea Kaebisch           - Special Education, Early Childhood

 

Kathy Brown                     - Teaching Assistant, Special Education, Early Childhood

 

Catherine Drummer           - Special Education Elementary Substitute

 

Kristen Tyree                    - Special Education, Middle School

 

Kelly Bostic                       - Special Education Middle School

 

Melanie Mullineaux            - BCBA, Early Childhood

 

Cassandra Brookman        - Special Education, Elementary

 

Katie White, Brenda Wallace - Speech/Language (On call)